Budżet nie może dostać więcej, niż mu się należy
Wydając decyzję o wygaszeniu zobowiązań podatkowych w związku z przeniesieniem majątku w zamian za długi podatkowe, fiskus nie jest bezwzględnie związany tą umową, w szczególności w zakresie uprzedniego istnienia zaległości (odsetek).
W grudniu 2017 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła z gminą umowę notarialną, na podstawie której przeniosła na jej rzecz prawo użytkowania wieczystego działek oraz własność znajdujących się na nim budynku i urządzeń, w zamian za zaległości w podatku od nieruchomości. W sumie chodziło o 971 tys. zł.
Burmistrz stwierdził wygaśnięcie zobowiązań podatkowych w podatku od nieruchomości wraz z odsetkami – w zakresie opisanym w akcie notarialnym.
Spółka uważała, że nie cała decyzja jest prawidłowa, a konkretnie chodziło o odsetki. Odwołała się, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) nie przyznało jej racji. Kolegium zauważyło, że w umowie strony jednoznacznie wskazały zaległości podatkowe, wysokość odsetek, a także zakres wygaszenia jednych i drugich. Podatniczka kwestionuje wysokość odsetek z uwagi na decyzję odmawiająca umorzenia zaległości podatkowych. Jednak, jak tłumaczyło SKO, w sytuacji wygaśnięcia zobowiązań podatkowych na podstawie art. 66 § 1 ordynacji podatkowej, decyzja stwierdzająca wygaśnięcie zobowiązania podatkowego nie może być sprzeczna z treścią umowy. Ta jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta